Jesteś tutaj > Praktyki > Praktyka
szukaj  

Zbliżanie dzieci 6-letnich do świata przyrody

Praktyka zgłoszona do
Konkurs o Puchar Recyklingu
Tematyka Forma
Ochrona przyrody Warsztaty, wykładyWycieczki proekologiczne
Organizator WWW
Publiczne Przedszkole Nr 21 Z Oddziałami Integracyjnymi I Żłobkowymi http://przedszkole21-kozle.pl
Dane adresowe wojewodztwo
uL. Filtrowa 13 47-200 Kędzierzyn-Koźle opolskie
Osoba kontaktowa

Zbliżanie dzieci 6-letnich do świata przyrody

Była to najpierw edukacja środowiskowa w myśl motta: "Edukacja środowiskowa pierwsza w planie, na cóż bowiem liczenie, czytanie, gdy życia na Ziemi nie stanie". Istotą jej jest wychowanie, rozwój osoby - dziecka w kontakcie, w obcowaniu z przyrodą (całościowo) konkretnego środowiska bliskiego dziecku z racji bytowania na danym terenie. Podstawą edukacji środowiskowej jest:

- przyroda rozumiana holistycznie ( całościowo) jako otaczający nas świat roślinny i zwierzęcy wraz z terenem na którym istnieje i ze wszystkimi przejawami jego życia,

- elementy antropologiczne

- żywe i martwe składniki przyrody w tym także człowiek z jego pochodzeniem , wytworami i stanowiskiem w świecie istot żywych,

- różne formy aktywności i doświadczeń dzieci pośród przyrody w przestrzeni edukacyjnej. Przestrzenie to przyroda w otoczeniu przedszkola (inwentaryzacja) elementów w różnych ekosystemach ich obserwowanie, porównywanie. Zastosowaliśmy tu metody badawcze: obserwacje przyrodnicze z wykorzystaniem lup i przewodników roślin, medytacje, muzykoterapia, meeting ekologiczny, gawędy, apele, wyprawy plenerowe, ścieżki przyrodnicze ilustrowane rysunkami, okazami roślin.

Bardzo ważną formą jest współpraca z rodzicami i ze środowiskiem lokalnym przy zastosowaniu metod i form: turnieje ekologiczne, akcje, wyprawy, zbiórki makulatury, spotkania z ciekawymi ludźmi, akcje zadrzewiania terenów, pikniki ekologiczne z udziałem społeczności lokalnej. 

Zbliżanie dzieci 6-letnich do świata przyrody

Znajdź praktykę

Szukaj praktyki
Województwo
Forma
Organizator
miasto
Tematyka

O NAS    PATRONATY MEDIALNE    REKLAMA    KONTAKT    

Witryna dobrepraktyki.zielonalekcja.pl korzysta z plików cookie. Więcej informacji Zamknij